خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

در زندگی اجتماعی ایجاد اختلاف با دیگران گریزناپذیر است، و هر کس به فراخور خود، به طریقی سعی می کند اختلاف خود با دیگری را حل کند. هرچه افراد مطلع تر و تواناتر باشند، می توانند راه های ساده تر و سریع تری را برای حل دعاوی انتخاب کنند. یکی از کارآمدترین روشهایی که ساختار حقوقی کشور برای رسیدگی تخصصی به دعاوی پیش بینی نموده است، نهاد داوری است.


داوری یا قضاوت خصوصی، رسیدگی خارج از دادگاه و بدیلی مطمئن برای رسیدگی دولتی است. بر اساس ماده 454  قانون آیین دادرسی مدنی، کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوی دارند می‌توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاه‌ها طرح شده یا نشده باشد و در صورت طرح در هر مرحله‌ای از رسیدگی باشد، به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند. انتخاب داور یا داوران با توافق طرفین حاصل می‌گردد، و معمولاً افرادی انتخاب می‌شوند که مورد اطمینان، اعتماد، و احترام طرفین باشند، و در زمینه مورد اختلاف، و نیز نسبت به قوانین و مقررات حاکم، و همچنین عرف مورد اختلاف، اطلاع و تخصص کافی داشته باشند.

مزایای رسیدگی به اختلافات از طریق داوری، موجب شده است مطلعین و صاحب نظران جامعه از جمله فعالان بخش اقتصاد و تجارت (توسط نهاد داوری اتاق بازرگانی ایران)  و حقوق‌دانان (توسط بخش داوری کانون وکلای دادگستری)، از این روش برای حل اختلافات  خود استفاده نمایند. معمولاً شرط داوری بخش مهمی از قراردادهای بازرگانی و حقوقی در سطح ملی و بین‌المللی است، که دولت نیز در قراردادهای تجاری خود بر آن تأکید می‌نماید. حتی قوه قضائیه نیز افراد را جهت برخورداری از مزایای داوری ارشاد می‌نماید. مؤسسات داوری خصوصی بسیاری نیز در جامعه فعالیت نموده و ارائه خدمت می نمایند.

لیکن متأسفانه در حوزه خانواده که اتفاقاً در شرع و قانون تأکید بسیاری بر داوری در حل اختلافات مربوط به آن می‌شود، از مزایا و ظرفیتهای این روش قانونی استفاده نشده، و افراد در مسائل و مشکلات خانوادگی و کاملاً خصوصی، خود را گرفتار راهرو‌های پر پیچ و خم دادگستری نموده، عمر و انرژی ارزشمند خود را هدر می‌دهند و در نهایت نیز نه تنها مشکلاتشان حل نمی شود، که مشکلات دیگر و نفرت روزافزونی را نیز موجب می‌شوند. ناکارآمدی دادگاه ها برای حل مشکلات خانوادگی از نظر مقنن نیز پوشیده نمانده است و با تأسیس دادگاههای خانواده، و جدیداً پیش بینی مراکز مشاوره خانواده و نیز قاضی مشاور زن در این دادگاه ها سعی شده است با موضوع به صورت تخصصی تر برخورد شود.

هرگونه اختلاف مدنی بین افراد را می توان از طریق داوری رسیدگی نمود، بجز جرایم و موضوعات کیفری، دعوای ورشکستگی، و دعاوی راجع به اصل نکاح و فسخ آن و طلاق و نسب (ماده 496 قانون آیین دادرسی مدنی). با توجه به این وسعت صلاحیت و برای نشان دادن میزان کارآمدی حل اختلافات از طریق داوری، در ادامه به چند مثال در حوزه خانواده اشاره می شود:

طبق ماده 1043 قانون مدنی ازدواج دختر باکره موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است. اما اگر پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه نماید، دختر می تواند به دادگاه مراجعه کرده و با طرح دعوی بر علیه پدر خود و معرفی کامل مردی که قصد ازدواج با او را دارد، از دادگاه اخذ اجازه نموده و نکاح را ثبت نماید. ناگفته پیداست که اگر دختری چنین اقدامی انجام دهد و در دادگستری بر علیه پدر خود اقامه دعوی نماید، با چه عواقب وخیمی از نظر ارتباطات اجتماعی آینده مواجه خواهد شد. اما مراجعه به یک مرکز مشاوره و حل موضوع با گفتگو و مصالحه و اقناع پدر برای اعطای اجازه ازدواج، و در صورت عدم موفقیت رسیدگی از طریق داوری و صدور رأی و در نهایت ازدواج دختر به واسطه رأی داوری عواقب ناخوشایند طرح دعوی در دادگاه را نخواهد داشت.

در مورد دیگر طبق ماده 1106 و 1107 قانون مدنی در ازدواج دائم نفقه زن بر عهده شوهر است و این نفقه شامل خوراک، پوشاک، مسکن، اثاثیه منزل و تمامی نیازهای متناسب و متعارف زن است. اگر مرد از تأمین نفقه خودداری نماید زن می تواند برای اجبار مرد به انجام وظیفه  به دادگاه مراجعه نماید. می توان با مراجعه به دادگاه های خانواده به وضوح دید خانم هایی که دادخواست مطالبه نفقه تقدیم کرده اند، نه تنها به نفقه قابل اتکایی دست نمی یابند بلکه میخ های محکمی بر تابوت زندگی خانوادگی خود زده اند. این درحالی است که در مراکز مشاوره می توان به راحتی و در محیطی صمیمی تر به واسطه داوری به اختلاف رسیدگی کرده و رأی قانونی صادر نمود. این رأی همانند رأی قطعی دادگاه لازم الاجرا است و نفقه زن از اموال مرد تأمین می شود، بدون این که کدورت و دشمنی اضافه بر اختلاف اولیه بوجود آمده باشد.

همچنین است در خصوص سایر موضوعات مالی و غیر مالی حوزه خانواده و یا حتی غیر آن اعم از حضانت فرزند و تعیین وقت ملاقات با او، ازدواج مجدد، استرداد هدایا یا جهیزیه، مهریه، و ....

به طور خلاصه در خصوص فواید رسیدگی به اختلافات از طریق داوری، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- هزینه داوری توافقی و بسیار کمتر از هزینه دادرسی در دادگستری است. هزینه دادرسی در دادگستری در مرحله بدوی 2 درصد میزان خواسته و در مرحله تجدیدنظر نیز 4 درصد میزان محکوم به است. به این میزان احتمالاً دستمزد وکیل نیز اضافه می‌گردد.

2- زمان رسیدگی بسیار کوتاه‌تر است. برعکس مراجع قضایی که فرایند دادرسی مدت مدیدی به درازا می‌کشد، زمان رسیدگی در داوری توسط طرفین تعیین می‌شود. مثلاً یک ماه.

3- در داوری شأن و احترام افراد حفظ شده و رسیدگی در محیطی آرام و بدون تنش صورت می‌پذیرد.

4- در داوری توجیه و توضیح قوانین و اقناع طرفین برای پایبندی به تعهدات، موجب احساس رضایت بیشتر و نتیجتاً اجرای بهتر رأی‌ها می‌شود.

5- صرف وقت و دقت بیشتر از سوی داور،که این امر به دلیل حجم پرونده‌ها اصولاً در دادگستری ممکن نیست.

6- جلوگیری از ایجاد نفرت و عمق بخشیدن به کدورت‌ها.

7- رسیدگی تخصصی توسط کارشناسان حوزه خانواده و جلوگیری از ایجاد آسیب‌های جانبی.

8- خصوصی بودن و پوشیده ماندن اختلافات که معمولاً در مسائل خانوادگی موضوع بسیار مهمی است.

9- جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو و تحریک طرفین برای تشکیل پرونده‌های گوناگون.

10- حذف قسمت بسیار طولانی و پر تشریفات رسیدگی در مراحل بدوی و تجدیدنظر دادگستری، و دستیابی سریع به برگ اجرائیه که بلافاصله عملیات اجرایی را همانند احکام قطعی دادگاه‌ها و بر اساس قانون اجرای احکام مدنی، و قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، آغاز می‌نماید.

 

 

زوجین می‌توانند در هنگام ازدواج و به صورت شرط ضمن عقد، و یا به موجب قرارداد جداگانه چه هنگام بروز اختلاف و چه قبل از آن، توافق نمایند که اختلافات احتمالی خود در حال یا آینده را از طریق داوری حل و فصل نمایند. زوجین این اختیار را دارند که داور یا داوران خود را نیز مشخص نموده و یا انتخاب داور را به هنگام بروز اختلاف، به دادگاه، و یا به شخص ثالثی واگذار نمایند. در صورت وجود قرارداد داوری، دادگاه‌ها دیگر صلاحیت رسیدگی به اختلافات را نداشته و پرونده را جهت رسیدگی به داور مرضی‌الطرفین ارجاع می‌دهند. رأی داوری قطعی است مگر در مواردی محدود همچون مخالفت با قوانین موجد حق، بی‌اعتبار بودن توافق داوری، یا صدور رأی در خارج از زمان توافق شده. جهت اطلاع بیشتر از قواعد حاکم بر داوری می‌توانید بخش داوری قانون آیین دادرسی مدنی (مواد 454 تا 501) را مطالعه فرمایید.

این مرکز در جهت ارائه خدمات مطلوب به خانواده‌های گرامی، و توجه به حفظ آرامش ذهنی و اجتماعی مراجعین، و در عین حال تأمین حقوق قانونی ایشان، خدمات داوری ارائه می‌نماید. حسب نوع اختلاف و اهمیت موضوع، انتخاب داور یا هیأت داوری مقدور است.