خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

 


زوجین برای طلاق، یا برای مطالبه حقوقی مانند مهریه، نفقه، حضانت، تمکین، اجازه ازدواج مجدد، و ... باید به دادگستری مراجعه نمایند، و معمولاً نیز برای این کار از وکیل استفاده می‌کنند.

لیکن طبق ماده 662 قانون مدنی وکالت در امری داده می‌شود که خود موکل بتواند آن را انجام دهد. اما سؤال اینجاست که اگر وکیل فقط کاری را می‌تواند انجام دهد که خود موکل هم قادر به انجام آن است، پس چرا باید هزینه هنگفتی بابت وکالت پرداخت نمود؟


.

.

در مناسبات بین اعضای خانواده، قانونگذار به منظور حفظ مصالح فردی و اجتماعی مقرراتی را وضع نموده است که موجب پدید آمدن حقوق و تکالیفی برای زوجین شده است. اگر اختلافی بین زن و شوهر در خصوص این حقوق و تکالیف بوجود آید، ایشان باید برای حل اختلاف به دادگستری مراجعه نمایند. مانند آنکه مرد مهریه یا نفقه همسرش را نپردازد.

گاهی نیز اساساً ممکن است اختلافی وجود نداشته باشد ولی به جهت حفظ مصلحت جامعه، مراجعه به دادگستری الزامی است. مانند طلاق یا ازدواج مجدد که به دلیل اثرات اجتماعی آن باید متقاضی به دادگاه مراجعه نماید تا موضوع بررسی شده و سپس اجازه آن صادر شود.

چنین فرایندی با نگاه مثبت و به منظور حفظ اساس خانواده و کمک به رفع اختلافات زناشویی طراحی شده است. لذا طبق قانون حمایت خانواده دادگاه‌هایی تخصصی برای رسیدگی به دعاوی خانوادگی پیش‌بینی شده است (ماده 1)، در آن قاضی مشاور زن حضور دارد (ماده 2)، مرکز مشاوره خانواده در جوار آن پیش‌بینی شده است (ماده 16)، و عندالزوم متقاضی از پرداخت هزینه‌های دادرسی هم معاف شده است (ماده 5).

شکی نیست که علم حقوق دانشی ارجمند و تخصصی محترم است، و در پرونده‌های پیچیده و فنی نیاز به استفاده از تجربه و دانش یک وکیل دادگستری لازم است. اما در پرونده‌های خانوادگی که تقریباً ساده و روشن است، بیشتر جنبه جامعه‌شناختی مورد نظر است تا فرایند حقوقی. به همین جهت است که رسیدگی در دادگاه‌های خانواده بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی رسیدگی می‌شود (ماده 8 قانون حمایت خانواده). بنابراین مداخله وکیل و پرداخت هزینه‌های گزاف بابت آن، بیشتر به پیچیدگی موضوع افزوده و مانعی در برابر زوجین تلقی می‌شود.

در دعاوی خانوادگی، متقاضی می‌تواند با دریافت راهنمایی از یک شخص مطلع، و تنظیم دادخواست و لایحه دفاعیه توسط او، با هزینه‌ای اندک طرح دعوی نموده و به حقوق قانونی خود دست یابد.

هزینه یک جلسه مشاوره با وکیل بسیار مختصر است. ولی متأسفانه به دلیل منافع مادی قابل توجهی که اخذ وکالت و مداخله در پرونده برای وکلا دارد، بعضاً ایشان از ارائه مشاوره صحیح خودداری نموده و گاهاً مراجع را گمراه نیز می‌نمایند.

لذا توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدام حقوقی خانوادگی، با مشاور خانواده مشورت شود تا بهترین و کم‌هزینه‌ترین پیشنهادها به شما ارائه شود.

.

روابط زناشویی و خانوادگی روابطی است که تقریباً همگان یا در آن شرکت دارند یا در آینده شرکت خواهند داشت. طبیعتاً زمانی که این نوع از رابطه میان افراد بوجود آید، وجود اختلال، مشکل، اختلاف، و دعوی نیز در آن محتمل خواهد شد. مشاوره در دعاوی خانوادگی، حتی موقعی که هنوز اتفاق نیفتاده است، موجب تسهیل دفاع و پیش بینی راه حل ها برای تأمین حقوق افراد خواهد شد.

این مرکز آماده است در خصوص طرح دعاوی خانوادگی اطلاعات و راهنمایی ها و خدمات لازم را با هزینه ای در حد معمول جلسات مشاوره به خانواده های محترم ارائه دهد.

.

دعاوی خانوادگی مهم قابل طرح در مراجع قضایی عبارتند از:

اثبات زوجیت نفی زوجیت
فسخ نکاح ابطال نکاح
الزام به ثبت ازدواج الزام به ثبت طلاق
الزام به ثبت رجوع اذن ازدواج
تجویز ازدواج مجدد طلاق
حضانت طفل و سلب حضانت اعسار
استرداد هدایای نامزدی مطالبه نفقه و ترک انفاق
مطالبه اجرت المثل (نحله) الزام به تمکین
استرداد جهیزیه مطالبه مهریه