خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

کودکان اغلب چندین بار در طول روز از طریق تلویزیون، رادیو، روزنامه ها، مجلات و اینترنت در جریان اخبار قرار می گیرند. دیدن و شنیدن رویدادها و حوادث محلی و جهانی مانند بلایای طبیعی، حوادث فاجعه آمیز و گزارشهای جرم و جنایت، ممکن است باعث به وجود آمدن استرس و تنش، اضطراب و یا ترس و وحشت در آنها گردد. 
تغییرات متعددی هم که در نحوه گزارش و پخش خبرها بوجود آمده به عنوان عواملی شناخته شده اند که باعث افزایش امکان بوجود آمدن اثرات منفی در کودکان می شوند. این تغییرات شامل موارد زیر است:
 شبکه های تلویزیونی و سرویسهای اینترنتی و سایتهایی که اخبار را به صورت 24 ساعته گزارش می کنند.
• شبکه هایی که گزارشهایی از حوادث در حال وقوع به صورت زنده و همزمان تهیه و پخش می کنند.
• افزایش میزان تهیه و پخش گزارشهایی از جزئیات زندگی خصوصی اشخاص مشهور و الگوهای جامعه.
• افزایش فشار برای رساندن اخبار به سطح جامعه و عموم مردم به عنوان بخشی از طبیعت رقابتی صنعت سرگرمی و برنامه سازی.
• پوشش تصویری مکرر و با جزئیات از حوادث طبیعی و اعمال خشونت آمیز.

با وجود اینکه بحث های عمومی زیادی در رابطه با تهیه درجه بندی های تلویزیونی برای آگاه کردن والدین از وجود صحنه های خشن و مسایل جنسی در برنامه های عادی وجود داشته، برنامه های خبری تنها به تازگی به این بحث ها اضافه شده اند. تحقیقات نشان می دهد که کودکان و نوجوانان به طور ناخودآگاه متمایل به تقلید از چیزهایی هستند که در خبرها می بینند و یا می شنوند، و ممکن است نحوه انجام جرایمی را که دیده اند مورد تقلید قرار دهند. قرار داشتن در معرض چنین آسیب هایی به صورت دایمی و طولانی مدت ممکن است منجر به ایجاد ترس و از دست دادن احساسات شود و در بعضی کودکان افزایش رفتار های خشن و پرخاشگرانه را بوجود آورد.

همچنین بررسی ها نشان می دهد که شبکه های خبری همیشه نشانگر وقایع محلی یا ملی به طور دقیق نیستند. برای مثال در حالیکه آمارها نشان دهنده کاهش میزان جرایم در جامعه هستند، گزارشهای تهیه شده از وقوع آنها در برنامه های خبری دارای رشدی 240 درصدی بوده است. جرم و جنایت اغلب موضوع اصلی برنامه های خبری محلی است و یا به صورت خبرهای فوری در بین سایر برنامه ها به آنها پرداخته میشود. حدودا ً بیش از 30 درصد زمان پخش برنامه های خبری به گزارش مشروح جرایم اختصاص دارد.

آثار منفی احتمالی اخبار می تواند بوسیله تماشا کردن آنها به همراه کودکان و بحث و صحبت با آنها درباره چیزهایی که دیده و شنیده اند توسط والدین، معلمان یا دیگر بزرگسالان کاهش پیدا کند. مقدار و نوع خبرهایی که کودکان می توانند تماشا کنند باید با توجه به مسائلی مانند سن، میزان بلوغ فکری، میزان رشد، تجربییات زندگی و میزان آسیب پذیری آنها تعیین شود.

رهنمودهایی برای به حداقل رساندن آثار منفی تماشای اخبار:

• مدت زمانی را که کودک شما به تماشای برنامه های خبری میپردازد، زیر نظر بگیرید.
• اگر احتمال می دهید که خبرها باعث آزردن و ایجاد نگرانی در کودک می شود، زمان کافی و یک محل آرام و مناسب را برای صحبت با او اختصاص دهید.
• همراه فرزندانتان به تماشای اخبار بنشینید.
• از کودکتان در مورد چیزهایی که شنیده و سوالاتی که ممکن است داشته باشد، بپرسید.
• با جملاتی به زبان ساده، مثل اینکه شما در کنارش هستید و از او مراقبت خواهید کرد، برای او در باره امنیت خودش ایجاد دلگرمی کنید.
• مراقب نشانه هایی از ایجاد ترس و اضطراب، که ممکن است به وسیله اخبار بوجود بیاید،‌باشید؛ نشانه هایی مثل بی خوابی، ترس، شب ادراری، گریه و یا صحبت درباره داشتن ترس از چیزی.

والدین باید به خاطر بسپارند که صحبت کردن با کودکان و نوجوانان درباره چیزهایی که دیده و شنیده اند بسیار مهم است. این امر به والدین اجازه می دهد تا آثار منفی بالقوه اخبار را کاهش دهند و نظریات و اندیشه ها و ارزش های خود را نیز به بحث بگذارند. حال که کودکان را به طور کامل نمی توان از حوادث و رخداد های بیرون محافظت نمود، والدین میتوانند برای آنها احساس امنیت ایجاد کنند و آنها را در شناخت بهتر جهان پیرامونشان یاری کنند.
.

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی