خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

1- پیش از آنکه به آن دستور دهید , با او ارتباط برقرار کنید .به چشم های او نگاه کنید تا کاملا توجه خود را به او معطوف کنید به عنوان مثال :" از تو می خوام کاملا به من نگاه کنی "و یا خواهش می کنم کاملا به من گوش بده" باید دقت کنید نگاه کردن به چشم کودک طوری باشد که او تصور این که  شما می خواهید او را کنترل کنید نداشته باشد .

2- فرزندانتان را با نام صدا کنید در خواستتان با نام او همراه باشد:  آیا ممکن است که ..

3- کوتاه و مختصر با او صحبت کنید در یک جمله مقصود خود را بیان کنید . بزرگترین اشتباه این است که شما با فرزندانتان زیاد و طولانی صحبت کنید با زیاده گویی فرزندتتان تصور می کند که شما اصلا نمی دانید چه می خواهید .

4- بسیار ساده و روشن صحبت کنید از جملات کوتاه و کلمات یک سیلابی استفاده کنید. دقت کنید به گفت گوی بچه ها با یکدیگر . از گفت گوهای آنها استفاده کرده و به همان شکل با آنها صحبت کنید اگر با بی علاقگی فرزند تان روبرو شدید از ادامه صحبت با او صرف نظر کنید 

5- از فرزندتان بخواهید که در خواست شما را تکرار کند اگر او نتوانست آنچه شما خواستید رو بیان کند مطمئن باشید شما مطلب را به اندازه کافی روشن نکردید 

6- به او پیشنهادی دهید که در خواست شما را فوری انجام دهد شما می توانید به یک کودک 2 یا 3 ساله بگویید اگر لباسهایت را بپوشی بیرون میرویم وبازی میکنیم همواره سعی کنید پیشنهادی دهید که به نفع کودک باشد و مایل به انجام آن باشد

7- همواره از جملات مثبت استفاده کنید به جای آنکه بگویید "ندو : بهتر است بگویید " در خانه راه برو و در بیرون هر چه قدر دوست داشتی بدو".

8- دستورات خود را با عبارت" خواهش میکنم" آغاز کنید به جای این که به کودک بگویید "از آن جا پایین بیا" بگویید " من از تو خواهش می کنم از آنجا پایین بیا "این نوع گفتار برای بچه هایی مفیده که از دستور دادن خوششان نمی یاد . استفاده از این کلمه به کودک نشان می دهد که شما با او موافق هستید و قصد تحکم و  او را ندارید .

9- از عبارت " هنگامی که ...بعد " , استفاده کنید هنگامی که دندانت را مسواک زدی بعد برایت داستلن می خوانم "" هنگامی کارهایت تمام شد بعد تلویزیون نگاه کن"استفاده از این کلمات نشان می دهد که شما تمایل به او دارید و او به حرفهای شما گوش می دهد او در این حالت احساس می کند که حق انتخاب دارد و مسایل به او دیکته نمی شود .

10- به جای صحبت کردن وارد عمل شوید به جایی اینکه بر فرزند داد بزنید بگویید " برو تلویزیون و خاموش کن الان موقع شام است : بهتر است نزد کودک رفته و با او چند دقیقه برنامه تلویزیون رو نگاه کنید و بعد هنگام آگهی بازرگانی به او بگویید تلویزیون و رو خاموش کند در درخواست خود جدی باشید در غیر این صورت روی حرف شما حساب نخواهد کرد 

11- به او حق انتخاب بدهید بهتر است بگویید "تو دوست داری اول لباس خوابت را بپوشی یا اول مسواک کنی ؟" ...

12- با توجه به سن فرزندتان با او صحبت کنید کوچکترها سعی کنید کوتاه و ساده تر گفت گو کنید . بهتر است متوجه شوید که سطح آگاهی فرزندتان چه میزان است و سپس با او  صحبت کنید اگر میگویید " چرا این کار را انجام دادی " از این جمله استفاده کنید : بیا در مورد این کارت با هم صحبت کنیم .

13-با احترام با او صحبت کنید همان گونه که دوست دارید فرزندتان با شما صحبت کند . به همان شکل با او گفتگو کنید . حتی یک کودک دو ساله به راحتی می تواند از کلمه "لطفا " استفاده نماید . بنابراین شما به فرزندتان احترام بگذارید تا او نیز این رفتار را درونی سازد . بهتر آن است که از کودکتان بخواهید که مودب بوده و به دیگران احترام بگذارد .

14-به او دستور ندهید تهدید و انتقاد باعث میشود که کودکتان موضع دفاعی بر خود بگیرد به جای عبارت "تو باید .."یا "تو بهتر است این کار را انجام دهی " از عبارت " من دوست دارم ..." یا "بسیار خوشحال خواهم شد اگر ..." استفاده نمایید . هر گز نگویید " تو باید میز را تمیز کنی" به جای او بگویید" من از تو خواهش میکنم میز را تمیز کنی " سعی کنید سوالی نپرسید که بتواند به آن جواب منفی بدهد . به عنوان مثال به او نگویید : "ممکنه کتت را آویزان کنی " تنها بگویید "لطفا کتت را آویزان کن "

15- در خواست های خود را بنویسید  یاداشت گذاشتن برای کودکانی که تنها احساس می کنند یک برده هستند و حق انتخاب ندارند بسیار مفید خواهد بود . به ویژه برای کودکان دبستانی این روش بسیار موثر خواهد بود با به کار گیری این روش شما نیاز ندارید که با یک کلمه هم صحبت کنید . تنها از یک قلم وکاغذ استفاده کرده و در خواست های خود را با جملات خنده دار برای او مطرح کنید .

16-با او آرام صحبت کنید حتی اگر کودکتان هم فریاد میزند باز هم شما با او آرام صحبت کنید این امر ثابت شده است که تنها گوش دادن و صحبت نکردن می تواند تا حدی تنش را از بین ببرد. مطمئن باشید اگر شما مانند او زود از کوره در بروید هرگز قادر نیستید موقعیت پیش آمده را بهبود بخشید . بنابراین همانند یک بزرگسال با او رفتار کنید .

17-او را آرام کنید پیش از آن که به او دستور بدهید سعی کنید جو خانه را آرام کنید و از لحاظ روحی به یک وضعیت متعادل دست یابید . در غیر این صورت صحبت با کودکی که از لحاظ عاطفی آشفته است , به هیچ عنوان اثر بخش نخواهد بود .

18- تقاضای خود را تکرار کنید برای کودکان نو پا یک موضوع را باید هزار بار تکرار نمایید . زیرا این کودکان به سختی متوجه خواسته های شما می شوند . از سه سالگی ,کودک خود شروع به جذب مطالب خواهد نمود . با افزایش سن کودک ,شما باید در خواست های خود را کمتر تکرار کنید . به ویژه برای کودکان دبستانی زیرا آنها تکرار زیاد را نوعی غر زدن می دانند

19-اجازه دهید فرزندتان خود تصمیم گیری نماید هرگز نگویید "وسایل فوتبالت را در خانه نریز " به او بگویید "فکر کن و ببین کجا وسایل فوتبالت و بزاری بهتر است " این طرز بیان بسیار کار ساز خواهد بود و شما نتیجه دلخواه را خواهید گرفت 

20-چندین راه مشابه پیش روی او قرار دهید "تو نمی توانی به تنهایی به پارک بروی ولی میتوانی در حیاط خانه بازی کنی "

21- اول به او تذکر دهید "ما به زودی از اینجا میرویم بنابراین از اسباب بازی ها و بچه ها خدا حافظی کن ." 

22-فرزندتان را به صحبت وا دارید از عبارت و موضوعاتی استفاده کنید که فرزند به هیجان آمده ودر مورد آن با شما گفتگو کند . از او سوالاتی بپرسید که که پاسخ او تنها بله یا نه نباشد . به جزئیات توجه کنید . به جای اینکه بگویید : "آیا امروز در مدرسه روز خوبی داشتی ؟" به او بگویید : بهترین کاری که امروز انجام دادی چه بود ؟"

23-از عبارت" هنگامی که تو ... من احساس ... زیرا ..." استفاده نمایید "هنگامی که تودر فروشگاه از من جدا می شوی و می دوی من احساس نگرانی می کنم زیرا ممکن است که تو در فروشگاه گم شوی "

24-بحث را خاتمه دهید اگر شما احساس میکنید که ادامه بحث دیگر مفید نیست , بنابراین همین موضوع را نیز به او بگویید . به عنوان مثال " متاسفم , عقیده من همین هست "این نوع برخورد به نفع هر دوی شماست .

.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی