خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

سؤال کننده: خانم سحر دیبا

.

سلام.

یه سؤال داشتم در مورد کاهش وزن.

تو مطالب سایتتون مطالبی نوشتید راجع به لاغری.

لطفاً اطلاعاتی در مورد چگونگی کاربرد روانشناسی در کاهش وزن و میزان کارایی اون بدید. آیا مشاوره و صحبت با افراد چاق تأثیری در کاهش وزن اونا داره؟ نتیجه می ده؟

نظرات  (۱۴)

۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۰۷ دکتر متحدی
با سلام
اشتباه رایج در مورد مشاوره و روانشناسی اینه که مردم فکر می کنن مشاوره یعنی اینکه یک نفر بشینه شما رو نصیحت کنه. برای همینه که خیلی از مردم پس از مشاوره راضی نیستند و میگن خوب این حرفها رو که خودمون هم میدونستیم.
مشاوره درست و اصولی شبیه مربی گری است.
شما وقتی مثلاً یک درس رو در دانشگاه برمیدارید استاد چگونه در شما یادگیری ایجاد میکنه؟ آیا فقط نصیحت میکنه؟ و از شما میخواد برید درس بخونید؟
خیر. برای شما یک سری قواعد و مقررات تعیین می کنه و شما رو مجبور میکنه از قواعد پیروی کنید. سر وقت در کلاس حاضر شوید، تکالیف هر جلسه و تکلیف نهایی را مشخص می کند و از شما می خواهد آنها را انجام دهید. برای شما پاداش و تنبیه هم در نظر می گیرد. پاداش و تنبیه هم همان نمرات و مدرک تحصیلی است.
برای کاهش وزن نیز باید همین روش استفاده شود:
1- فرایند طولانی و مستمر است و باید مراجع در طول درمان تحت نظر باشد.
2- قرارداد مشاوره تنظیم شود و مراحل و تکالیف مشخص شوند.
3- سیستم پاداش و تنبیه تعیین شود.

ممنون از توضیحاتتون.
قرارداد مشاوره چیه؟ چطوری عمل می کنه؟
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۱۳ دکتر متحدی
خواهش میکنم.
قراردای هستش که بین مراجع و درمانگر نوشته و امضاء میشه. توی اون به صورت دقیق هدف از مشاوره تعیین میشه. به صورتی که دقیقاً قابل اندازه گیری باشه.
تکالیف و کارهایی که مراجع و مشاور باید انجام بدن هم تعیین می شه.
و نهایتاً مشخص میشه که اگر هرکدام از طرفین به تعهداتش عمل نکرد چگونه باید تنبیه بشه. و یا اگه خوب عمل کرد چطوری تشویق بشه.
نحوه حل اختلافات احتمالی هم باید مشخص بشه
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۱۶ دکتر متحدی
برای اطلاعات بیشتر در خصوص قرارداد مشاوره میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
مرسی
ببخشید وقتتون رو میگیرم.
ولی معمولاً برای کاهش وزن رژیم های غذایی و ورزش تجویز میکنن. روانشناسها هم میتونن این کار رو بکنن؟
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۲۶ دکتر متحدی
سلام
ببینید اصولاً کاهش وزن به دو صورت اتفاق می افته:
1- کاهش کالری ورودی بدن که با رژیم بدست میاد.
2- افزایش سوخت و ساز بدن که با ورزش بدست میاد.
برای لاغر شدن هر دو این جنبه ها باید رعایت بشه. اما نکته مهم اینه که افراد چاق نمیتونن برای مدت طولانی ورزش و رژیم رو ادامه بدن. اولش خیلی با انگیزه شروع می کنن ولی خیلی زود اون رو رها می کنن بدون اینکه به نتیجه برسن.
روانشناس میتونه این فرایند رو مدیریت کنه.
مراجع با یک جلسه مراجعه به متخصص تغذیه میتونه یک رژیم لاغری دریافت کنه.
ورزش و باشگاه های ورزشی هم که در سطح شهر فراوانند و فرد میتونه استفاده کنه. روزی یک جلسه بره استخر شنا کنه. هم ورزشه و هم مفرح.
روانشناس به این امر نظارت میکنه. انگیزه میده، ومانع میشه که فرد تو نیمه راه برنامه اش رو رها کنه.
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۳۱ دکتر متحدی
جالب بود با مدیر یکی از شرکتهای تولید کننده لوازم لاغری مصاحبه میکردن. طرف میگفت خوبی این فرایند اینه که خیلی ها که از محصولات ما استفاده میکنن، تأثیرش رو میبینن. ولی خیلی زود به حالت اول برمیگردن و مجدداً میان سراغ محصولات ما. و این شکست یا عدم موفقیت عامل فروش بیشتر ما و سوددهی شرکتمون است.
واقعاً افراد چاق خیلی وقتا از این محصولات استفاده کردن و خریدنشون. یه مدتی هم استفاده کردن و بعد انداختن کنار. معمولاً نتیجه هم نگرفتن.
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۳۹ دکتر متحدی
یک نکته دیگه هم هست.
وقتی یک نفر مثلاً پنجاه کیلو اضافه وزن داره و شروع میکنه به رژیم گرفتن، کلی خودش رو اذیت میکنه، ورزش میکنه، گرسنگی میکشه، بعد میبینه نیم کیلو وزنش کم شده.
با خودش فکر میکنه کو تا 50 کیلو. احساس ناتوانی میکنه و رژیمش رو رها میکنه.
شنیدین میگن سنگ بزرگ علامت نزدنه؟
ولی ما روانشناسا این رو میدونیم. بنابراین میایم هدف رو ریز میکنیم و تبدیلش میکنیم به هدفهای کوچیک و قابل دستیابی. مثلا تو قرارداد مشاوره مینویسیم که هفته ای یک کیلو وزن کم کنه.
حالا طرف یک هفته زحمت میکشه و آخر هفته میاد پیش مشاورش و وزن میکنن میبینن یک کیلو وزن کم کرده و به هدفش رسیده. مشاور اون رو تشویق میکنه و مراجع بهش احساس پیروزی دست میده. این باعث میشه انگیزش بیشتر بشه و برای هفته بعد بیشتر تلاش کنه.
تازه اگر طرف مثلا تو چهار روز اول هفته به هدفش رسید دیگه میتونه سه روز آخر هفته رو به خودش استراحت بده و این باعث میشه برنامه اس خیلی خسته کننده نباشه.

به به
چه جالب
تا حالا اینطوری بهش نگاه نکرده بودم.
به نظرم خیلی خوب جواب میده.
فقط آقای دکتر چون برنامه خیلی طولانی میشه، هزینه اش خیلی بالا نمیزنه؟
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۴۹ دکتر متحدی
خواهش میکنم.
هزینه خیلی زیاد نمیشه.
اولا بستگی به هماهنگی و توافق طرفین داره.
ثانیاً لاغر شدن علاوه بر این که موجب زیبایی میشه، موجب حفظ سلامتی و تندرستی افراد میشه. مردم هم برای زیبایی و هم برای سلامتی حاضرن کلی خرج کنن.
مثلا برای یک جراحی زیبایی دیدید مردم چقدر حاضرن پول بدن. در حالی که لاغر شدن خیلی بیشتر زیباشون میکنه. فکر نکنم هزینه کل برنامه از پول یک دست لباس مجلسی بیشتر بشه.
ثالثاً پول خرج کردن خودش انگیزه ایجاد میکنه. وقتی شما برای چیزی هزینه زیاد  میکنید، دیگه به خودتون اجازه نمیدید که نصف و نیمه رهاش کنید. و از پولی که دادید حیفتون میاد و سعی میکنید به هدف نهایی برسید.
میگم آقای دکتر شما که همه جریان رو تعریف کردین. خوب هرکسی خودش همین کارا رو میکنه دیگه. چه نیازی به مشاور و روانشناس هستش؟
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۸:۱۷ دکتر متحدی
انطور نیست خانم دیبا
خوب ساختار کلی کار مشخصه
ولی نحوه اجرا و جزئیاتش مهم تره
شما فکر کنید طرف میخواد مسابقه دو میدانی بده. خوب میتونه راه بیفته تو خیابون روزی ده کیلومتر بدوه. ولی میدونید که کسی اینطوری قهرمان نمیشه. حتماً باید یه مربی داشته باشه تا اون رو هدایت کنه.
یا مثلاً شما چه نیازی دارید که برید دانشگاه. میتونید برید تو یک کلاس دانشگاه ببینید چه کتابی رو میخونند و شما هم همون کتاب رو بخرید و بخونید و در آخر بشید متخصص در اون رشته. در حالی که اینطور نیست و همه تلاش میکنن برن دانشگاه و سر کلاس یک استاد بشینن...
ممنون از اینکه وقت گذاشتید آقای دکتر.
لطف کردید
۱۷ مرداد ۹۴ ، ۱۸:۱۹ دکتر متحدی
موفق باشید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی