خدمات مشاوره دکتر متحدی

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

ارائه خدمات حقوقی و روانشناختی در حوزه ازدواج و خانواده: مشاوره قبل ازدواج، زوج درمانی، دعاوی خانواده

هرچند امروزه متخصصین بسیاری در دسترس عموم مردم قرار دارند، لیکن متأسفانه همفکری و مشورت در فرهنگ اجتماعی ما جایگاه پذیرفته شده ای ندارد. بسیاری از شهروندان به علت عدم احساس نیاز و ضرورت فوری، از این خدمات صرف نظر می نمایند. نتیجه این بی دقتی، خود را در معضلات اجتماعی بسیار پر هزینه همچون شکستها و عدم موفقیتها، طلاق و ناپایداری خانواده ها، بزهکاری، مشکلات تربیتی و ... نشان می دهد.
لذا جهت ترغیب افراد به مشاوره و ارائه خدمات مشاوره ای، بر آن شدیم در تارنمای حاضر فضایی فراهم آوریم تا افراد ضمن دریافت اطلاعات ضروری، و طرح سؤال و تبادل نظر، دیدگاه بهتری نسبت به جنبه ها و مهارتهای زندگی فردی و اجتماعی پیدا نمایند.
شاید عادت به مشورت باعث پیشگیری از اشتباهات گاهاً پرهزینه، و یا تصمیم گیری های هوشمندانه تر گردد...

دنبال کنندگان ۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
تابلو اعلانات
طبقه بندی موضوعی مطالب

اگر خانمی مهریه خود را ببخشد و پس از گذر زمان متوجه شود که بر خلاف مصالح خود عمل نموده و از کرده خود پشیمان شود، تکلیف چه خواهد بود؟


پاسخ در قالب طرح سؤال:

پرسشگر:

۴ سال قبل با مردی از آشنایان پدرم ازدواج کردم. از شوهرم بسیار راضی بودم و او را دوست داشتم. به همین دلیل پس از گذشت یک سال از ازدواج‌مان  تمام مهریه‌ام را بخشیدم. شوهرم هم برای تشکر یک خودرو پراید برایم خرید. گرچه مقدار مهریه خیلی بیش‌تر از قیمت یک پراید بود. در آن زمان بسیاری از دوستانم و هم‌چنین خواهرم معتقد بودند که من اشتباه کرده‌ام اما من فکر می‌کردم نیازی به وجود مهریه در زندگی نیست چون خودم را خوشبخت حس می‌کردم و فکر می‌کردم تا آخر عمرم همین حس را خواهم داشت. اما متاسفانه این‌چنین نشد. از یک سال و نیم قبل مشکلات‌مان شروع شد. من قصد ادامه تحصیل داشتم و در کنکور دانشگاه نیز قبول شدم اما شوهرم تمایلی به ادامه تحصیل من نداشت. می‌گفت: «چه احتیاجی به درس خواندن داری. خانه‌داری بهترین و راحت‌ترین کار است. وقتی من مخارج تو را می‌دهم و تمام احتیاجاتت را برطرف می‌کنم دیگر چه نیازی به ادامه تحصیل و کار کردن است…» به هر حال شوهرم با دعوا و مشاجره بسیار قبول کرد که در دانشگاه ثبت نام کنم. در همان ماهه‌ای اول دانشگاه شروع کرد به کنترل کردن بیش از حد من. هر لحظه به من زنگ می‌زد. مرتبا به دانشگاه می‌آمد. این رفتارش من را خیلی ناراحت می‌کرد. مشکل دیگرمان این بود که بسیار اصرار داشت بچه‌دار شویم حال آن‌که من فکر می‌کردم فعلا زود است. در مورد ارتباط با اقوام و دوستان نیز اختلاف پیدا کرده‌ایم. چند بارهم مرا تهدید به طلاق کرده است. به هر حال هم اکنون در وضعیت روحی خوبی نیستم. الان فکر می‌کنم که نباید مهریه‌ام را می‌بخشیدم و پشیمان هستم. سوالم این است که آیا می‌توانم بخشیدن مهریه‌ام را ابطال کنم؟ آیا شوهرم باید در این مورد موافقت کند؟ لطفا راهنمایی کنید.

وکیل:

اجازه بدهید که بپرسم آیا مهریه‌تان را در دفترخانه اسناد رسمی بخشیده‌اید یا شفاهی و یا طی یک نوشته عادی؟ اگر از طریق سند بوده دقیقا عبارتی را که برای بخشش به کار برده‌اید را بگویید؟ سوال دوم این‌که آیا آن خودرو را که شوهرتان خریده از بابت بخشش مهریه بوده است؟

پرسشگر:

به دفترخانه مراجعه کردم و سردفتر برگه‌ای تنظیم کرد و من هم امضا کردم. در برگه نوشته شده است من با رضایت خود از تمام مهریه گذشت کرده و هبه می‌کنم. در مورد خودرو، شوهرم برای تشکر به عنوان هدیه برای من خرید، پس از ۴ ماه از بخشیدن مهریه.

وکیل:

در مورد این‌که آیا رجوع از بخشش مهریه امکان‌پذیر است یا نه اتفاق نظر وجود ندارد. یعنی برخی دادگاه‌ها آن را امکان‌پذیر دانسته و برخی قبول نمی‌کنند. بر اساس مقررات قانون مدنی اگر هبه مهریه در مقابل مال یا انجام عملی انجام شده باشد و به اصطلاح حقوقی معوض باشد، قابل رجوع نیست. هم‌چنین اگر دین از عهده شوهر ساقط شده باشد نمی‌توان از هبه رجوع کرد. اما با توجه به این‌که هبه شما معوض نبوده و اصطلاح به‌کاربرده‌شده در سند نیز عبارتی نیست که دین شوهر را ساقط کند، بنابراین می‌توان گفت رجوع شما ممکن است. البته همان‌طور که گفتم همه دادگاه‌ها چنین نظری ندارند. بر اساس ماده ۸۰۶ قانون مدنی: «هرگاه داین طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد.» برخی معتقدند که چون مهریه دین است بنابراین بر اساس این ماده نمی‌توان از هبه مهریه رجوع کرد اما بسیاری از دادگاه‌ها معتقدند مهریه ماهیتا متفاوت از دین است و امکان رجوع از آن وجود دارد. بیش‌تر دادگاه‌ها رجوع از بذل مهریه را به شرط غیرمعوض بودن و هم‌چنین بدون اسقاط دین شوهر می‌پذیرند. در این مورد حتی آرائی هم صادر شده است.

به عنوان نمونه به این رای که یکی از دادگاه‌های استان گیلان صادر کرده است نگاه کنید.

پرسشگر:

برای این‌که از بخشش مهریه‌ام رجوع کنم چه کار باید بکنم؟

وکیل:

برای این کار دو راه وجود دارد. اولا می‌توانید به دفترخانه اسناد رسمی رفته و طی یک سند رسمی رجوع خود از بذل مهریه را اعلام کنید. اما ممکن است دفترخانه‌های اسناد رسمی به دلیل وجود اختلاف در این مساله، چنین سندی را تنظیم نکنند. در این صورت باید دادخواستی با عنوان رجوع از بذل مهریه تنظیم کرده و به دادگاه حقوقی محل اقامت‌تان تقدیم کنید. رای دادگاه در این مورد معتبر بوده و نیازی به ثبت در دفترخانه نیست. هم‌چنین در این مورد نیازی به موافقت شوهر شما نیست. اما به هر حال اگر به دلایلی نخواهید به دادگاه مراجعه کنید و یا نتیجه نگرفتید، می‌توانید از شوهرتان بخواهید که با مراجعه به دفترخانه دوباره مهریه تعیین کند. شاید بهتر این باشد که قبل از اقدام قضایی با شوهرتان صحبت و او را قانع کنید که برای تعیین مجدد مهریه اقدام کند.

البته جای ذکر است که پس از عقد نمیتوان مهریه را افزایش داد. آنچه در اینجا مد نظر است رجوع از هبه مهریه می باشد.

نظرات  (۳)

با سلام
همسرم در دفتر اسناد رسمی مهریه و نفقه و اجرت المثل رو بهم بذل کرده و منم قبول بذل کردمه و در ادامه امده حق هیچگونه اعتراضی به موارد را ندارد و حق ادعا و اعتراضی را در اینده از خود سلب و ساقط کرده. حال چند تا سوال داشتم از خدمتتون
1؛ همسرم میتواند به موارد فوق رجوع کند
2 ؛ همسرم در مقابل وکالت در طلاق موارد بالا رو بهم بذل کرده و در سند رسمی و توضیحات نیامده
3 ؛ایا با توجه به موارد ذکر شده هبه انجام شده معوض میشود؟ چون هر دو سند در یک روز و در یک دفترخانه انجام شده
با تشکر از شما
 
پاسخ:
طبق قواعد حقوقی ابراء ذمه متفاوت از هبه است. اگر در سند آمده است که حقوق مالی را بذل نموده است و ذمه شما را بری نموده است، یا مفهومی نزدیک به این، قابل رجوع نخواهد بود. حتی در هبه هم اگر بخشش در قبال چیزی باشد قابل رجوع نیست. در هر حال در صورت ابهام، تفسیر قرارداد بر عهده مقام قضایی خواهد بود.
سلام.من ی طلاق توافقی باهمسرم داشتم وب دفترخانه اسناد رسمی مهریه وکلیه حق وحقوق شرعی وعرفی خودش رو درقبال طلاق بخشید البته از هبه یا ابرا نامی برده نشده وبعد از حضور دردادگاه هم بخشید وگواهی عدم امکان سازش صادرشد ولی بعد از صدورحکم ب حکم اعتراض کرد واعتراض ایشان دردادگاه بدوی وتجدیدنظر ردشده وگفته اند ک حق تجدیدنظر خواهی فرجام خواهی ندارد..حال دوتادادخواست دیگه داده یکی تایید رجوع از هبه ویه دادخواست مهریه عندالمطالبه ک پرداخت نکردم...خواستم بینم حق رجوع دارد ومهریه بهش تعلق میگیرد یا ن..تشکر فراوان
پاسخ:
درطلاق توافقی هنگامی که طلاق اجرا میشود کلیه توافقات مندرج در حکم دادگاه لازم الاجرا است و نمی تواند بر خلاف آن عمل نماید. رجوع از مابذل هم نیاز به اثبات دارد.
معذرت میخوام پاسخ شما صحیح است اما طلاق انجام نگرفته ب نظر شما باتوجه ب بخشش در دفترخانه وصدور گواهی عدم امکان سازش ورد اعتراضات ایشان حق رجوع دارد یا ندارد...ایا طلاق انجام نشده واجرا نمیکند توافقات بهم میخورد
پاسخ:
طبق تبصره ماده 34 قانون حمایت خانواده هرگـاه حکم طلاق توافقی از درجه اعتبار ساقط شود، یعنی در مدت سه ماه به دفتر خانه ارائه نشده و طلاق انجام نشود، کلیه توافقاتی که حکم مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.
مگر اینکه طی یک سند رسمی غیر از حکم دادگاه زوجه به صورت کلی از مهریه گذشت کرده و آن را بخشیده باشد که در این صورت قابل رجوع نخواهد بود و ظاهرا مورد شما اینچنین است.
ضمنا اگر گواهی صادر شده و قطعی شده باشد برای اجرای طلاق نیازی به حضور و رضایت زوجه نیست و شوهر می تواند بدون حضور زوجه هم طلاق را اجرا نماید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی